
U posjetu Muzeju cipela
Pripremila: Suzana Kutnjak-Mravlinčić
U posjetu Muzeju cipela
Museo della Calzatura, Villa Foscarini Rossi (Stra, Riviera del Brenta, Italija)
Članice Hrvatskog društva kožara i obućara, Franka Žuvela Bošnjak i Suzana Kutnjak-Mravlinčić, posjetile Muzej cipela. Zanimljiv i originalan muzej u Italiji, pokrajini Veneto, točnije Riviera del Brenta u mjestu Stra nalazi se u Villi Foscarini Rossi. Vila pripada obitelji Rossi, vlasnicima velike tvornice obuće koji su 1995. povodom 50. godišnjice svoje tvrtke Rossimoda S.p.a., osnovali Muzej cipela. Rossimoda osnovan 1947. godine od strane Narcisa Rossija, sada dio grupe LVMH, jedna je od obrtničkih tvrtki koje su obilježile povijest sektora obuće, zahvaljujući suradnji s najvećim dizajnerima i stilistima.
Izložba, strukturirana na različitim katovima vile iz 17. stoljeća, prikazuje pregled povijesti cipela, počevši od modela iz 18. stoljeća do ekskluzivnih primjera renomiranih dizajnera i modnih marki. U različitim prostorijama palače nalazi se kolekcija od preko 1.500 luksuznih ženskih cipela, koje je tvornica obuće Rossimoda proizvodila tijekom 70 godina u suradnji s najprestižnijim brandovima međunarodne scene. Izložba je popraćena s 17.500 primjera digitalne fotografske arhive. Muzej ima za cilj posvjedočiti teritorijalnu ekspertizu, proširiti znanje o povijesnoj tradiciji obućarskog kraja te prikazati razvoj mode tijekom druge polovice 20. stoljeća kroz modu cipela. U bogatoj zbirci mogu se vidjeti primjeri plemićke obuće iz 18. i 19. st.; cipele iz razdoblja baroka, rokoko-a, mode turnire, zatim japanske sandale, kineske dječje cipelice, mokasine Indijanaca te tradicionalni primjeri obuće različitih tipova i vrsta iz Kenije, Pakistana, Turske do opanka Balkana. Sandala Salvatore Ferragama iz 1947. godine prozvana „nevidljivom cipelom“, veličanstvena zbirka cipela Christiana Diora iz 60-tih god. 20. st., sofisticiran modeli Yves Saint Laurenta i Calvin Kleina iz 90-tih. god. 20. st, kolekcija Donne Karan sa stalaktitima i Porsche dizajnom na gumi Pirelli, ekstravagantna kolekcija Emilia Pucci iz 2003., modeli arhitektonskih konstrukcija Kenza samo su neki od izloženih primjera. Veliki dio zbirke smješten na katu priča priču „haute couture“ cipela s početka 21. st. renomiranih dizajnera i modnih marki kao što su Fendi, Christiana Lacroix, Donna Karan, Nicholas Kirkwood, Marc Jacobs, Celline, Givenchy i mnogi drugi. Skulpturalne forme, avangardne potpetice, inovativne platforme, blještavilo detalja, kontrastne kombinacije boja i uzroka materijala, savršenstvo izrade, neobični krojevi, profinjenost, ekstravagantnost, samo su neka od obilježja izloženih cipela, sandala, čizama, salonka, natikača, gležnjača ili vrtoglavih štikli. Raskoš, maštovitost i raznolikost izloženih modela cipela koje neće ostaviti ni jednu ženu ravnodušnom! A kad bi u neke mogli uskočiti doživljaj bi bio potpun!
Posjet Muzeju cipela organizirala je Osnovna škola Augusta Šenoe, Područna škola Pongračevo iz Zagreba u kojoj je 2022. otvoren Dječji školski muzej. Muzej vode učenici Škole koji aktivno u njemu sudjeluju tijekom cijele školske godine; pripremaju izložbu, pišu kataloge, pronalaze ili restauriraju predmete, vode skupine posjetitelja i drugo. Ove školske godine provode projekt, „USKOČI PA KRENI“ posvećeni cipelama i zanimanju obućara i 18. svibnja otvaraju izložbu istog naziva. U projekt su uključeni i Dječji vrtić Potočnica, Srednja škola za modu i dizajn Zagreb, Sveučilište u Zagrebu Tekstilno-tehnološki fakultet – prijediplomski stručni studij Varaždin i Dom za starije osobe Trešnjevka. Muzej je humanitaran i prikupljaju sredstava za pomoć Klinici za dječje bolesti Zagreb, Zavodu za pedijatrijsku onkologiju.